top of page

כאב גב הוא אחת התלונות העיקריות בתחום האורטופדיה" כ - 80% מהאנשים יסבלו במהלך חייהם מתלונה הקשורה במישרין או בעקיפין לכאב בגב.

כאב גב הוא אחת הסיבות העיקריות לפנייה לרופא ובטח שלרפואה סינית.

במקרים רבים האדם הסובל מכאב גב יתקשה לתפקד ולבצע פעולות פשוטות אותם היה רגיל לבצע, דבר היכול לגרום לתסכול וסבל רב, תוך כדי הפסד ימי עבודה ופרנסה, ירידה במצב הרוח ותסכול מתמשך שלעתים משפיע על שאר בני המשפחה. 

סוגי הכאב הם רבים ומשתנים, ומושפעים מגנטיקה, יציבה לא נכונה, עודף משקל, הרמת משאות כבדים ועבודה פיזית, מתח נפשי תסכול ועוד.
התחושות הפיזיות המתארות כאב גב הם רבות שונות ומשתנות:

כאבי גב ופריצות דיסק 

הכאב יכול להיות חד וממוקד, מפושט, שורף וחם או כאב קר, כאב מקרין למקומות שונים לאורך הרגל או כאב מקומי, כאב הקשור בתנוחה מסוימת או כאב תמידי שאינו מרפה.

גם עוצמת הכאב יכולה להשתנות מכאב קל ונסבל ועד כאב חזק שקשה להכיל.

 

ברפואה הסינית, ישנה אבחנה בין מצב של כאב גב אקוטי למצב כרוני:

מצב אקוטי - הוא בד"כ מצב של כאב חזק שתוקף באופן פתאומי הנגרם ממאמץ פיזי, מתח נפשי, או שינוי במזג אויר כמו מזגן.

מצב כרוני - מאופיין בכאב תמידי עם עליות וירידות ברמת הכאב, אך תמיד נמצא ברקע.

 

מהי פריצת/בלט דיסק?

חוליות עמוד השדרה מופרדות זו מזו ע"י דיסקים סחוסיים, כאשר הדיסק מתנוון או מופעל עליו לחץ רב לאורך זמן, חלקו הפנימי עלול לפרוץ החוצה את השכבה החיצונית או לבלוט. החלק השבור או הבולט של הדיסק יכול ללחוץ על שורש עצב בגב, לגרות אותו ואף לפגוע בו, וכתוצאה מכך לסבול מכאב עצבי מקרין לאורך הרגל.

דיקור סיני וטווינה משמשים את הרפואה הסינית מזה שנים רבות בטיפול בבעיות גב תחתון ופריצות דיסק. הרפואה הסינית הוכיחה מחקרית כי היא הדרך היעילה ביותר בטיפול במקרים אלו. מטרת הטיפול בדיקור וטווינה היא לשחרר את הלחץ על הדיסק. הדיקור הסיני מאפשר החדרת מחטים דקות מאוד ובצורה ממוקדת לאזור הכאב ובכך עוזרת לשחרר את הלחץ על הדיסק הלוחץ. הטווינה הינה הכלי התומך, היא מוגדרת כפיזיותרפיה של הסינים, ויחד עם הדיקור הסיני משלימה את הטיפול ונותנת כיסוי רחב יותר, הן לרקמות העמוקות והן לשטחיות יותר.
 

ברפואה הסינית מתחלק הטיפול לשלושה שלבים:

השלב האקוטי/התקף חזק - בשלב זה יסבול המטופל מכאב מתפרץ בעוצמה מוגברת ובלתי ניתנת להקלה, כאב דלקתי חד ובד"כ מקרין לרגל. מטרת הטיפול בשלב זה תהיה לנסות ולהקל על הכאב החזק. לדוגמא, אם רמת הכאב בתחילת הטיפול הייתה 10, ובתום הטיפול 5, זה אומר שמבחינת המטופל ישנה הקלה ורמת הכאב כבר נסבלת. הטיפול בשלב זה יכלול בד"כ רק דיקור סיני ברצף טיפולים קרוב אחד לשני.

השלב האקוטי/מתון - בשלב זה יתמקד הטיפול בהקלה נוספת על כאב הגב תוך התייחסות הדרגתית לפריצת הדיסק המהווה גורם משפיע על התפתחות הכאב והדלקת. הטיפול יכלול שילוב של דיקור סיני וטווינה במטרה לשפר את זרימת הדם לאורך עמוד השדרה. בעזרת הטווינה נתחיל לעבוד על שרירי הגב התומכים, נחזיר להם את התנועה והגמישות בעזרת לחיצות ומניפולציות העובדות על הגב והדיסקים. אמצעי עזר נוספים להקלה: שמן עיסוי, מדבקות כאב, כוסות רוח, צמחי מרפא, מוקסה(צמח הלענה).

השלב הכרוני - זהו שלב השיקום והתחזוקה, בו מתמקד הטיפול בהקניית הרגלים נכונים של יציבה, ישיבה, הרמה והתנהלות יום יומית, בה לומד המטופל כיצד "לחיות" עם פריצת הדיסק, וכיצד למנוע התפרצויות נוספות של כאב. בעזרת השילוב של דיקור סיני וטווינה, ניתן לראות שיפור משמעותי במינון הופעת הכאב וברמתו. הרבה פעמים מצב נפשי של מתח חרדה ודאגה, הוא זה הגורם לפגיעה וכאב בגב התחתון, ולכן בשלב הזה חשוב לבצע אבחנה מדויקת ולטפל בשורש הבעיה.

חשוב לזכור - אנשים המטפלים בעצמם ושומרים על ההנחיות הטיפוליות הכוללות טיפול בדיקור וטווינה אחת לתקופה, פעילות גופנית, הימנעות מהרמת משאות כבדים, והימנעות מחשיפה לשינויי מזג אויר, יכולים לחיות ללא כאבי גב בכלל, ופריצת הדיסק שהגבילה אותם במשך שנים, יכולה להישמר במצב רדום ולא להטריד כלל.
 

בעזרת טיפול נכון ניתן לשמור על אורח חיים בריא ללא כאבים, ולהימנע מניתוחים ותרופות מיותרים.

מזמין אתכם ליצור קשר,
רונן ארבל

bottom of page